Dyslalie nebo také patlavost je nejčastěji se vyskytující porucha řeči dětí i dospělých, kvůli které vyhledáme logopedickou ambulanci. Náprava vadné výslovnosti trvá pár měsíců, někdy i jen pár týdnů. Pokud chodíte na logopedii už rok, neustále trénujete, ale stále nevidíte pokroky – neztrácejte čas.
Dyslalie se projevuje jako narušená výslovnost jedné nebo více hlásek. Je možné, že se objevuje pouze při spontánní mluvě a při opakování vzoru slov nikoliv. Je zapotřebí si uvědomit, že v rámci vývoje dítěte odpovídá každému období výslovnost určitých hlásek. Proto nelze například po tříletém dítěti chtít, aby umělo vyslovovat artikulačně náročnou hlásku R. Nesprávná výslovnost je zcela přirozený vývojový jev v řeči dětí, který se v průběhu předškolního věku zpřesňuje a upravuje. Pokud ale odchylky ve výslovnosti překročily věkovou hranici a nebyly zvládnuty, je vhodné zpozornět.
Nejběžnější je vadná výslovnost sykavek (c, s, z, č, š, ž) při níž se jazyk dostává dopředu mezi zuby a vzniká takzvané "šlapání si na jazyk". Nebo dítě nahrazuje sykavku jinou sykavkou a "šišlá". Často se setkáváme také s vadnou výslovností vibrant (r, ř), čemuž se říká také "ráčkování".
Některé hlásky (l, r, ř) jsou náročnější pro artikulaci a jiné (sykavky) zase pro sluchovou kontrolu.
Při diagnostice logoped hodnotí, v jakém stupni vývoje se nachází aktuální výslovnost dítěte, posoudí příčinu vzniku vadného tvoření hlásky a navrhne vhodný postup. Při terapii dyslálie je velmi důležitý individuální přístup k dítěti. Terapie je založená na čtyřech krocích, kdy dochází nejprve k přípravným cvičením (artikulačním cvičením), následuje samotné vyvození hlásky, její zafixování (do slabik a později slov) a nakonec automatizace hlásky do běžné řeči. Všechny kroky bedlivě řídí a sleduje logoped, který dbá na kvalitu a efektivitu terapie.
9 zásad efektivního procvičování výslovnosti
Avšak v ordinaci logopeda se odehrává pouze zlomek terapie. Samotná práce je především na Vás, rodičích či prarodičích. Je zapotřebí být trpělivý, jelikož průběh a délka jednotlivých fází terapie je velmi individuální záležitost. Nemějte ale obavy, všechno Vám pečlivě vysvětlíme a poskytneme zpětnou vazbu. V naší ordinaci také vyvíjíme a používáme webovou aplikaci Logapka, přes kterou Vám nasdílíme všechny potřebná videa a materiály na procvičení tak, abyste při odchodu ordinace přesně věděli, co a jak doma dělat.
Teorie
Artikulace a fonologické rozlišování hlásek, Karel Neubauer, Tobiáš 2011
Praxe
Budu správně mluvit – Chodíme na logopedii, Dana Kutálková, Grada Publishing 2011
Jak pomoci svému dítěti s vadou řeči. Praktické rady pro rodiče a jejich děti, Eva Kolesová, Pasparta 2016
Neubauer, K. (2018). Kompendium klinické logopedie: diagnostika a terapie poruch komunikace. Praha: Portál.